MENU
GDZIE NA:
Znajdź wyciągi w Polsce na nanarty.info
Zobacz wakacje góry na gory-latem.pl!
Polecamy

Sportowy Styl

Family Cup - zawody sportowe dla amatorów. Kolarstwo górskie, narty, tenis, pływanie

Współpraca

Lista sklepów SALOMON


Lista sklepów ABISAL

 • Polish
 • English
 • German
 • Russian
Główna arrow Indeks miejscowości
Ostróda

Informacje


Urząd Miejski
ul. Mickiewicza 24, 14-1000 Ostróda
tel. 089 642 94 00,fax 089 642 91 01
e-mail Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
www.ostroda.pl

Żegluga Ostródzko-Elbląska
Punkt Informacji Turystycznej
Pl. 1000-lecia PP 1a, Ostróda
tel. 089 642 3000
e-mail Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

www.zegluga.com.pl

liczba mieszkańców – 35 000
Ostroda


CENTRUM KAJAKÓW
Ostróda_mapa
zobacz na mapie

Ostróda jest czwartym co do wielkości miastem woj. warmińsko-mazurskiego, położonym w zachodniej części polskiej krainy jezior i lasów – Mazur. W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się 15 jezior, aż 5 w obrębie samego miasta i tutaj też jest centralny port 3 kanałów. Wśród wielu atrakcji tych pięknych i malowniczych terenów poczesne miejsce zajmuje rozgałęziony system żeglugowy – Kanał Ostródzko-Elbląski. Jest on bardzo interesującym pod względem technicznym, unikatowym w skali światowej kanałowym szlakiem wodnym. Dla kajakarzy jest przeznaczonych 5 szlaków kanałowych przechodzących przez piękne tereny. Turystom, którzy lubią piesze wędrówki można polecić dwa szlaki turystyczne o łącznej długości 25 km, a rajem dla rowerzystów są liczne pagórki oraz ścieżki leśne. Ostróda i jej okolice są idealnymi miejscami do spędzania wolnego czasu.

Ostróda, zwana „Perłą Mazur”, wzbogaca się o coraz nowe atrakcje. Godny polecenia jest świeżo wyremontowany zamek, zmodernizowany bulwar, molo spacerowe nad jeziorem Drwęckim, w kształcie litery L, pod względem powierzchni największy tego typu obiekt śródlądowy w Polsce oraz nowy pasaż handlowy, stylizowany na XIX-wieczne kamieniczki. Ostróda jest miastem utytułowanym, była uznana trzykrotnie Letnią Stolicą Warmii i Mazur, dwukrotnie Ulubioną Miejscowością Wypoczynkową i dwukrotnie Najpiękniejszym Miastem Wyścigu „Tour de Pologne”. Nad jeziorem Sajmino jest miejska plaża, przy której zainstalowano zjeżdżalnie, cieszące się ogromną popularnością wśród najmłodszych, a dla starszych przygotowano boiska do siatkówki, na których odbywają się regularne turnieje z nagrodami. Latem rozgrywane są Otwarte Grand Prix Siatkówki Plażowej. Na wieży kościoła ewangelickiego znajduje się punkt widokowy, a z wieży kościoła odgrywany jest hejnał miasta. W 2002 r. oddano do użytku „nowe, stare miasto” przy ul. Czarnieckiego. W tym atrakcyjnym kompleksie połączonym z parkiem znajdują się biura, sklepy, obiekty handlowe i usługowe, bank, a wszystko stylizowane na zabytkową zabudowę. W ostródzkim zamku można zwiedzić galerię oraz sale wystawowe Muzeum. Znajdują się tu m.in. pamiątki związane z Napoleonem Bonaparte, który w czasie kampanii 1806-1807 z ostródzkiego zamku rządził Europą.

Ozdobą sezonu letniego w Ostródzie są liczne imprezy. Na powitanie wakacji tradycyjnie organizowane są Dni Morza, przeznaczone w dużym stopniu dla żeglarzy, w lipcu odbywają się: Międzynarodowy Zlot Motocykli, Dni Ostródy, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dance, a w pobliżu miasta rozgrywa się największa inscenizacja historyczna w tej części Europy – „Bitwa pod Grunwaldem”, a w Starych Jabłonkach – Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej. Dwa sierpniowe weekendy to promocyjna impreza „Ostróda Summer Hot Days” podzielona na dwie części – pierwszy weekend to: Festiwal Ognia, Techno Party, Festiwal Yach Film, Ogólnopolski Wyścig Pokoju w Kapsle, drugi – to największy w Europie Wschodniej festiwal muzyki reggae – Ostróda Reggae Festiwal. We wrześniu przez Ostródę przejeżdża największy polski wyścig kolarski Tour de Pologne.

KALENDARIUM IMPREZ – OSTRÓDA 2008
Lipiec

5 – otwarcie kompleksu rekreacyjnego nad Jez. Drwęckim (tor dla narciarzy wodnych, kąpielisko miejskie, tor kajakowy)
5 - Dni Morza (Festiwal Smoczych Łodzi, regaty, koncerty szantowe, pokazy fajerwerków)
11 – Nocny Turniej Siatkówki Plażowej
11-13 - XII Międzynarodowy Zlot Motocykli Ciężkich i Weteranów (parady motocykli)
12 – Blues w Ostródzie (Cree, Blue Sounds, 5 rano, Wheelers Band), www.blues.ostroda.pl
12 – Bitwa pod Grunwaldem
13 – Lato z Radiem (m.in. Maleo Reggae Rockers, Bajm)
21-25 - Dni Ostródy – Międzynarodowe Lato z Folklorem
26 - XIII Festiwal Muzyki Tanecznej (m.in. Boys, Classic, Modern Talking)

Sierpień

30 lipca-3 sierpnia - XIV Ostróda Summer Hot Days (m.in. Stachursky, Międzynarodowy Wyścig Pokoju w Kapsle, Letnie Ostródzkie Fanaberie Filmowe - LOFF)
www.film.ostroda.pl www.oshd.ostroda.pl
8 i 9 – PGNiG Bezpieczne Mazury – „Kawa i herbata” na żywo, Żeglarski Puchar Polski w kl. Delphia 24 Sport, występ Zbigniewa Wodeckiego, - molo
3-10 – V Międzynarodowy Ostródzki Festiwal Szachowy
14-17 - V Ostróda Reggae Festiwal (m.in. Max Romeo, Vavamuffin)
www.reggae.ostroda.pl
23 – Muzyka Najlepsza Pod Słońcem Radio RMF FM (m.in. Kasia Cerekwicka, Urszula)
24-31 – Mistrzostwa Świata Seniorów i Juniorów w Rowerowej Jeździe na Orientację
29-31 - Festyn Solidarności
30 – Blask Gwiazd Radia Olsztyn – m.in. Łukasz Zagrobelny
29-31 - V Ogólnopolski Festiwal Ognia
www.festiwalognia.pl

Wrzesień

6 - XVI Regaty o Puchar Prezesa Morlin
8-9 – Sielawa Blues w Starych Jabłonkach
27 - VIII Regaty o Puchar Komandora KŻ Ostróda

 

Atrakcje

Ostróda to jedno z bardziej dynamicznie rozwijających się miast na Mazurach. Obecnie powstaje tu szereg inwestycji podnoszących atrakcyjność turystyczną miasta:

Do największych atrakcji należy Kanał Ostródzko-Elbląski i możliwość żeglugi po nim statkiem „białej floty”. Kanał składa się z 3 odcinków o łącznej długości 129,8 km oraz z wielu odgałęzień bocznych. Został zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga J. Steenke i wybudowany w l. 1848-1872. Największym problemem technicznym było pokonanie 99 m różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno i Piniewo na odcinku 11 km. Steenke zastosował koncepcję, która funkcjonuje do dziś, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Rozwiązanie polegało na zbudowaniu 2 śluz – Miłomłyn i Zielona – oraz 5 pochylni – Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach i jak 100 lat temu, tak i dziś, pływają po trawie. To trzeba koniecznie zobaczyć i zaliczyć! Oferta rejsów po kanale otrzymała w 2004 r. specjalną nagrodę i certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Elektryczny wyciąg linowy dla narciarzy wodnych
Będzie trzecim, a jednocześnie najnowocześniejszym i największy spośród istniejących w Polsce tego typu obiektów. Projekt obejmuje samo urządzenie wyciągu, pomost widokowy z platformą startową i punktem obsługi, jak również budynek zaplecza. Tor jazdy narciarzy wodnych odbywać się będzie po prostokącie o wymiarach w osi liny 250 x 150 m (długość toru jazdy 800 m).

Kąpielisko miejskie
Lokalizację kąpieliska wraz pomostem i plażą oraz budynkami zaplecza przewidziano w rejonie byłej plaży miejskiej przy ul. Turystycznej. Powstaną tu: plaża pomost z barierkami, drabinkami i stanowiskiem dla ratownika, pomost dla jachtów, pomost dla małych jednostek cumujących, wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz dwa budynki zaplecza kąpieliska. Przy kąpielisku powstanie dodatkowo pomost jachtowy.

Tor kajakowy
Regatowy tor kajakowy zlokalizowano na jeziorze w odległości minimum 50 m od najdalszego punktu pomostu kąpieliska. Będzie miał długość 1000 m, meta znajdować się będzie w rejonie ujścia Kanału Ostródzkiego, co będzie pozwalało na obserwowanie finału wyścigów z bulwaru Jez. Drwęckiego.

Nowe pomosty - o łącznej powierzchni 2.625,5 m²
W latach 2009-2013 przewidywana jest realizacja drugiego etapu zagospodarowania nabrzeża, a w nim m.in. budowa amfiteatru, przebudowa ul. Słowackiego, remont bazy Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej oraz dalsze zagospodarowanie zamku. Wraz z powstającymi nad jeziorem hotelami, inwestycje miasta znacznie zwiększą atrakcyjność turystyczną Ostródy.

Szlaki

Szlaki piesze
dł. w km
trasa
opis
8 Ostróda PKP – Jezioro Drwęckie – Piławki Ośrodek PTTK rekreacyjny szlak leśny biegnący brzegiem Jez. Drwęckiego, łączący Ostródę z popularnym ośrodkiem wypoczynku i turytyki wodnej. ciekawe widoki na Ostródę i jezioro. Z Piławek liczne kursy PKS do Ostródy, Miomłyna;
14, 5 Ostróda PKP – centrum miasta – Międzylesie – śluza Mała Ruś – jez. Pauzeńskie – Kaczory (ośrodek wypoczynkowy) – jez. Faltyjańskie – Piławki – Ośrodek PTTK szlak pozwalający przejść przez najciekawsze zakątki Ostródy i okolic, po opuszczeniu miasta prowadzi leśnymi drogami nad rynnowymi jeziorami okolic Ostródy. Komunikacja MPK do Międzylesia i śluzy w Małej Rusi. Powrót z Piławek autobusem PKS, w lecie – również statkiem. Nocleg na polach namiotowych i domkach campingowych w Małej Rusi i Piławkach. W ośrodkach i przy trasie pełne wyżywienie.


Szlaki wodne


Drwęca jest łatwym i malowniczym szlakiem kajakowym, chętnie odwiedzanym przez liczne rzesze amatorów spędzania wakacji na wodzie. Dla kajakarzy płynących z bagażem biwakowym rzeka jest dostępna przez cały rok już od ujścia Grabiczka pod Idzbarkiem. Wyżej amatorzy pokonywania przeszkód roślinnych mogą płynąć w okresie wiosennym kajakami bez dodatkowego obciążenia prawie od źródeł, licząc się ze znaczną uciążliwością takiego przedsięwzięcia.
Szlak kajakowy Drwęcy tworzy również unikalne połączenia wodne z innymi regionami kraju na skutek rozbudowanych powiązań kanałowych. W ten sposób, oprócz szerokiej gamy lokalnych wycieczek po okolicznych rzekach, jeziorach i kanałach, zaawansowany kajakarz ma możliwość skorzystania z kilku wariantów długodystansowych, do których należą:
 • trasa z Ostródy przez Elbląg do Gdańska (kanałem Elbląskim i skanalizowanymi rzekami Żuław)
 • „małe kółko” Pojezierza Iławskiego: Drwęcą z Ostródy, Iławką do Iławy, jeziorem Jeziorak i kanałami Iławskim i Elbląskim przez Miłomłyn z powrotem do Ostródy
 • Wielkie Koło Warmińsko-Żuławskie: Drwęcą z Ostródy, Wisłą i Nogatem do Elbląga, skąd powrót Kanałem Elbląskim-Ostródzko-Elbląskim.
dł. w km
trasa
opis
27,8 źródło Drwęcy - Ostróda źródło Drwęcy pod wsią Drwęck
Rychnowska Wola
most drogowy w miejscowości Szyldak
Jez. Ostrowin
wypływ Drwęcy z jeziora
ujście rzeki Grabiczek
most drogi nr 16 Ostróda – Olsztyn Ostróda
10,7 spływ rzeką Grabiczek start - most lokalnej drogi Rychnowo – Pancerzyn
jezioro Durąg
wypływ Grabiczka z jeziora
ujście Dylewki
jezioro Lichtajny
Grabin
ujście Grabiczka do Drwęcy
178 Ostróda - Toruń jez. Drwęckie- ujście Iłgi- wypływ Drwęcy z jeziora- Samborowo- Franciszkowo- ujście Gizeli- Raczek- ujście rzeki Iławki- Rodzone- ujście Rudej z jeziora Radomno- Bratian- ujście Weli do Drwęcy- Mszanowo- Nowe Miasto Lubawskie- Kurzętnik- Szramowo- Topiele- ujście Brynicy- ujście Skarlanki- Brodnica- ujście Brodnickiej Strugi- ujście Rypienicy- Słoszewy- Pusta Dąbrówka- ujście Kujawki- Smólniki- ujście Strugi- Golub-Dobrzyń- ujście Ruźca- ujście Lubianki- Elgiszewo- Ciechocin- Młyniec- Lubicz- ujście Jordanu- Złotoria- ujście Drwęcy do Wisły- Toruń
17,4 Stare Jabłonki - Ostróda Buńki- Staszkowo- Stanica Wodna PTTK „Stare Jabłonki”- początek Kanału Ostródzkiego- początek jeziora Szeląg Wielki- wylot Kanału Ostródzkiego- ujście Taborki- odgałęzienie Szelążnicy- śluza „Mała Ruś”- początek jeziora Pauzeńskiego- Ostróda- śluza „Ostróda”- ujście Kanału Ostródzkiego do jeziora Drwęckiego- ujście Drwęcy do jeziora
15 Ostróda - Miłomłyn Ostróda- jezioro Drwęckie do wypływu Drwęcy- kanał Liwa- śluza Zielona- śluza Miłomłyn- Miłomłyn
83,4 Ostróda - Elbląg Ostróda- jezioro Drwęckie- kanał Liwa- śluza Zielona- śluza Miłomłyn- Miłomłyn- jezioro Ilińsk- kanał- jezioro Bartężek- jezioro Ruda Woda- Małdyty- jezioro Sambród- kanał- jezioro Pniewo- pochylnie: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec- rzeką Elbląg przez jezioro Drużno- Elbląg
46 Ostróda - Iława
Szlak Jana Pawła II
(Jest to szlak, po którym w swojej młodości pływał Jan Paweł II
Ostróda
jezioro Drwęckie
kanał Liwa
śluza Zielona
śluza Miłomłyn
Miłomłyn
kanał Iławski
jezioro Jeziorak
Iława

Ośrodki wodne

 • OSW LOK, ul. Słowackiego 38A, 14-100 Ostróda, tel. 089 646 21 94, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Przystań Wodna „Sokół”, ul. Słowackiego 40, 14-100 Ostróda, tel. 089 646 21 94, www.ks.sokol.w.interia.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Klub Żeglarski „Morliny Ostróda Jacht”, ul. Sowińskiego 12, 14-100 Ostróda tel. 089 646 21 64, www.zagle.ostroda.prv.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Stanica Wodna PTTK, 14-133 Stare Jabłonki, tel. 089 641 14 22, www.stanica.mazury.pl
 • Żegluga Ostródzko-Elbląska, ul. Mickiewicza 9a, 14-100 Ostróda, tel. 089 646 38 71
 • Inter-Piast „Kalbarnia”, 14-120 Dąbrówno, tel. 089 647 40 31, www.nat.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Drwęca, ul. Cicha 2/2, 14-140 Miłomłyn, tel. 089 647 30 40, 0 608 395 459, www.aktywna-turystyka.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Elzam-Mazury, Bogaczewo, 14-300 Morąg, tel. 089 757 28 77, www.elzam-mazury.com.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Ośrodek Wypoczynkowy „Krecik”, Kretowiny, 14-331 Żabi Róg, tel. 089 757 16 11, 0 606 345 866, www.kretowiny.pl, e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 • Przystań „U Zdzicha”, ul. Słowackiego 40, tel. 089 646 47 61

Galeria zdjęć