MENU
GDZIE NA:
Znajdź wyciągi w Polsce na nanarty.info
Zobacz wakacje góry na gory-latem.pl!
Polecamy

Sportowy Styl

Family Cup - zawody sportowe dla amatorów. Kolarstwo górskie, narty, tenis, pływanie

Współpraca

Lista sklepów SALOMON


Lista sklepów ABISAL

  • Polish
  • English
  • German
  • Russian
Główna arrow Indeks miejscowości
Sława

Informacje

Urząd Miejski w Sławie                            
ul. Henryka Pobożnego 10
67-410 Sława
tel. 068 355 83 10
fax 068 355 83 13
e-mail Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć liczba mieszkańców miasta – 4 028
liczba mieszkańców gminy – 8 412
Sława_mapa
zobacz na mapie

 

Sława – położona na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski, nad brzegami dużego i pięknego jeziora, swój rodowód wywodzi ze średniowiecza. Gmina, pod względem powierzchni (326 km2) należy do największych w województwie lubuskim.

Miasto Sława leży nad Jeziorem Sławskim i jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast województwa lubuskiego. Prawdziwym skarbem Sławy jest przyroda i jej walory turystyczne.
Jezioro Sławskie, zwane jest też śląskim morzem ponieważ, podczas mglistych, jesiennych poranków jego wody wydają się być bez kresu… Jezioro o powierzchni 854,67 ha. jest największym akwenem w południowo-zachodniej Polsce. Wraz z dziewięcioma innymi jeziorami, położone jest w makroregionie Pojezierza Sławskiego. Jezioro o każdej porze roku ma inny wygląd, który zawsze przyciąga wzrok swym pięknem, wielkością, urokiem… Na linii brzegowej  znajdują się liczne zatoki, półwyspy, wyspy. Wokół  zlokalizowanych jest około 40 ośrodków wypoczynkowych o zróżnicowanym standardzie, liczne pola namiotowe oraz kluby żeglarskie. Wszystkie ośrodki oferują szeroki wachlarz usług turystyczno-rekreacyjnych.

Historia Sławy liczy prawie 700 lat od uzyskania przez nią w 1312 r. praw miejskich. Do dziś miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny. W rynku usytuowany jest kościół filialny z XIX w. (dawny zbór ewangelicki), a późnorenesansowy kościół parafialny znajduje się na obrzeżach parku miejskiego, który łączy jezioro z miastem. Na terenie parku znajduje się największe skupisko bluszczu pospolitego w Polsce zachodniej oraz najgrubszy w Polsce okaz sosny czarnej (pinus nigra) . Połowa powierzchni gminy to lasy sosnowe, które w połączeniu z licznymi jeziorami tworzą korzystny mikroklimat.

Od 11 lat, w Sławie organizowane są zawody w triathlonie. Pływanie, jazda rowerem oraz bieg przełajowy – to kategorie składające się na tę dyscyplinę. W roku ubiegłym Sława była również organizatorem 47 Europejskiego Zlotu Caravaningowego Europa Rally, a w roku 2010 będzie organizować I Środkowoeuropejski Zlot Caravaningowy.

Wielkim widowiskiem jest święto miasta – Dni Sławy. Odbywają się one zawsze w pierwszy weekend sierpnia pod hasłem: „Lato bez granic”. W tym czasie do miasta przyjeżdżają gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Myslovitz, IRA, Mezo, Kasia Wilk, Kombii. Impreza cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Warto w tym miejscu dodać, że w Sławie na Nowym Rynku usytuowana jest pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd Bluesa. Powstała ona w związku z odbywającym się od kilku lat w Radzyniu – Ogólnopolskim Festiwalem Bluesowym „Las, Woda&Blues”. W Alei Gwiazd swoje dłonie odcisnęły m.in. takie gwiazdy jak: Magda Piskorczyk oraz Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa.

Dla osób zmęczonych pracą, codziennością, hałasem, Sława jest wymarzonym miejscem, gwarantującym odpoczynek. Osóby lubiące sporty wodne mogą tu uprawiać m. in. windsurfing i żeglarstwo. Każdego roku nad jeziorem, organizowane są Międzynarodowe Regaty i Zawody Żeglarskie. Jezioro Sławskie jest wprost wymarzonym miejscem dla żeglarzy! W 2008 roku odbyły się tu Regaty o Puchar Polski w klasie Omega.

Również wędkarze znajdą coś dla siebie. Wszystkie wody obwodu objęte są strefą ciszy dlatego też, można miło spędzić czas i choć przez chwilę poczuć prawdziwy oddech przyrody… Zimą natomiast można wziąć udział w wyścigach bojerami oraz zawodach łyżwiarskich. Turystów, którzy nie przepadają za wodą, zachęcamy do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej lub pieszej po czystych i jakże pięknych okolicach. Na terenie gminy znajduje się m.in.: szlak zielony, żółty oraz dwie ścieżki przyrodniczo-leśne. Niedaleko Sławy (w Lubiatowie) znajduje się ścieżka konna (Szlak Konny Dwóch Pętli) oraz rancho dla tych którzy chcą spędzić wczasy w siodle.

Malowniczo położone miasto nad wielkim Jeziorem Sławskim, otoczone lasami, niesamowity i specyficzny klimat Sławy, sprawiają,
że ci, którzy raz odwiedzą miasto i okolice – zapragną wrócić i … zapukać ponownie do bram, tego jakże urokliwego zakątka.


Szlaki piesze znakowane:
  • zielony – 20 km – Sława – Głuchów – Jodłów – Świętobór – Konotop, trasa łatwa spacerowa, turystyczno-fotograficzna, dla wszystkich, całoroczna
  • żółty – 31 km – Sława – Radzyń – Jeziorna – Mesze – Lubiatów – Ciosaniec – Świętno, trasa spacerowa, krajoznawcza, dla wszystkich, całoroczna

Ścieżki dydaktyczne przyrodniczo-leśne:
  • ścieżka dydaktyczna „Zwierzyniec” ok. 4-5 km – czas 1,5 do 2 godz., dla wszystkich, piesza i rowerowa, oznakowana
  • ścieżka konna – Lubiatów ok. 8 km
  • ścieżka przyrodniczo-leśna „Wzgórza Pszczółkowskie” – Winna Góra 131, dla wszystkich, piesza, rowerowa (trudniejsza)
  • ścieżka przyrodniczo-leśna „Wydmy Sławocińskie” ok. 8 km, dla wszystkich, piesza i rowerowa


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Sławy i spędzenia niezapomnianych wakacji.

Galeria zdjęć